З чого розпочати будівництво

З чого розпочати будівництво дерев’яного будинку

У міру того, як ідея обзавестися власним будинком починає набувати якихось реальних обрисів, є бачення бюджету і можливості взагалі починати будівництво, з’являється конкретне завдання — «з чого почати?». Ми не претендуємо на оригінальність і виклад чогось нового, а лише спробуємо поділитися своїм досвідом у будівництві дерев’яних будинків, спілкуванні із замовниками, дизайнерами та проектними організаціями та сподіваємося, що це впорядкує ваші думки та можливо допоможе знайти правильне рішення. І якщо ви читаєте цю сторінку, значить, вас цікавить будівництво саме дерев’яного будинку!

Питання планування ділянки, ландшафтного проектування, обладнання будинку засобами життєзабезпечення та комунікацій – ми не розглядаємо принципово. Кожен етап, це досить складна і кропітка робота, яка потребує певних навичок. Залишимо це фахівцям або опишемо надалі окремо. Ми розглядаємо основні етапи будівництва дерев’яного будинку, які вважаємо найвідповідальнішими. Інакше, ви втратитеся в думках і кинете читати цей текст, не дійшовши і до середини…

Отже, із чого почати? І які основні етапи будівництва?

1. Збираємо інформацію. Інформація – запорука успіху.
Необхідно отримати, по можливості максимально достовірну інформацію в цілому про дерев’яні будинки, як вони поводяться в процесі експлуатації, і яких регламентних робіт вимагають. Джерел подібної інформації на сьогодні — 3. Це:
— ЗМІ: інтернет, спеціалізовані журнали, передачі та ін.
— Друзі, які вже мають дерев’яний будинок!
— Спеціалізовані фірми з будівництва дерев’яних будинків.
Припускаємо, що перше джерело ви вже використовуєте, коли потрапили на наш сайт. Друге джерело інформації вважаємо найдостовірнішим (звичайно, якщо друг справжній і не кривитиме душею перед вами), він буде достовірнішим за будь-яку мега-презентацію, влаштовану для вас якоюсь фірмою з будівництва дерев’яних будинків. Бо для фірми, як не крутите — ви, потенційне джерело доходу (причому, дохід формується за старим, як світ принципом — «отримати із замовника більше — витратити менше»). З цим ви природно в будь-якому випадку зіткнетеся, але далі … А поки, потрібен друг або товариш друга (це не важливо), але людина, яка покаже свій будинок, поділиться своїми радощами та прикрощами, підкаже, на що треба звернути увагу, дасть глянути додому зсередини. Про третє джерело інформації ми вже згадали. Виняток та ідеальну ситуацію становить «Спеціалізована фірма з будівництва дерев’яних будинків, в якій друг — директор» :).

Підсумок: Як мінімум — ви отримуєте початкові відомості про дерев’яний будинок і затверджуєтеся у своєму намірі: Будуватиму дерев’яний будинок! Як максимум — ви знайдете координати людей або організацій, з якими можна зв’язуватися і втілювати мрію в реальність.

2. Визначимося з побажаннями та зафіксуємо їх – ескізне проектування.
Цей етап зазвичай виконується вже людьми, яких вам порадили знайомі. Або ж, ви їх знайшли самостійно, спираючись на ЗМІ, рекламу тощо. Незалежно від того, чи робить це фірма або приватна особа, їм доведеться виконати таке:
— проектувальник з’ясовує та узгоджує ваші побажання та вимоги до майбутнього будинку, радить та роз’яснює норми та обмеження щодо архітектурного планування, протипожежного стану тощо, фіксує все це та відображає у початкових ескізах. На цьому етапі — дрібниць не повинно бути і його треба виконати відповідально. Досвідчений проектувальник не проґавить дрібниць і врахує всі ваші побажання.

Підсумок: ви отримуєте на руки (у роздрукованому вигляді або на електронному носії) ескізні начерки вашого майбутнього будинку. Залежно від особистих амбіцій та фінансового стану – це можуть бути як звичайні схеми планувань, намальовані від руки, так і 3D моделі з готовими елементами дизайну. У деяких випадках це може бути макет. У будь-якому випадку — розмова вже предметна і ви бачите те, у що будуть вкладені кошти.

3. Розробка робочого проекту дерев’яного будинку.
Цей етап повинні виконувати тільки професіонали (проектувальники) які, крім архітектурно-будівельної кваліфікації, повинні мати досвід роботи з дерев’яними будинками. Їхнє завдання: перетворити ваші ескізи на робочі креслення, за якими замовлятимуться матеріали, і будуватиметься ваш будинок. При цьому вони повинні адаптувати ваші побажання, виражені у вигляді ескізів під будівельні норми та обмеження, та узгодити з вами можливі зміни у проекті. На цьому ж етапі необхідно виконати проектування комунікацій та систем життєзабезпечення вдома. У загальному випадку і ескізне та робоче проектування можна виконувати в одній і тій же проектній організації.

Підсумок: у вас на руках робочий проект, на основі якого можна замовляти матеріали та збирати будинок. Якщо проект складено правильно, ви можете звертатися з ним на будь-яке підприємство з виробництва пиломатеріалів для будівництва дерев’яного будинку і замовляти комплект під себе. А також можете вибирати будь-яку бригаду для монтажу дерев’яного будинку. Якщо дотримано всіх норм і стандартів, чітко викладено ексклюзивні моменти — ні постачальник, ні монтажники питань не будуть. На виході ви отримаєте за свої гроші саме те, що ви хотіли і при цьому почуватиметеся безпечно та комфортно в новому будинку.

4. Замовлення матеріалів
На сьогоднішній день Український ринок постачальників пиломатеріалів для будівництва дерев’яних будинків досить широкий, і можна стверджувати, що він здатний задовольнити фактично будь-яку примху клієнта. На ринку присутні як вітчизняні підприємства-виробники дерев’яної колоди та клеєного бруса, так і постачальники пиломатеріалів з ближнього та далекого зарубіжжя (Росії, Фінляндії, Білорусі, Прибалтики, Австрії тощо).

Підсумок: ви здійснюєте замовлення пиломатеріалів, згідно з вашим робочим проектом, у міру виконання замовлення (або поетапно) — отримуєте матеріали на вашій ділянці або здійснюєте транспортування самостійно.

5. Фундамент. Підготовка основи для майбутнього будинку.
Поки виконується ваше замовлення з поставки пиломатеріалів, саме час виконати основу для вашого будинку, а саме фундамент. На підставі того ж робочого проекту, та в залежності від рівня будинку та ваших ідей, які в ньому відображені, бригадою робітників-будівельників (мулярів) виконується облаштування основи дерев’яного будинку. Варіантів виконання може бути маса – від будівлі на колонах до житлового цокольного поверху. Усе визначає проект. Також на цьому етапі необхідно виконати прокладання магістралей комунікацій до будинку або врахувати можливість їх прокладання. Забезпечити складування та захист матеріалів на будівельній ділянці.

Підсумок: до моменту надходження матеріалів для монтажу каркасу будинку на ділянку, у вас готова підстава для його складання, прокладені магістралі комунікацій та доступ для під’їзду техніки, є майданчик для розміщення пиломатеріалів.

6. Монтаж каркасу будинку.
Цей етап робіт можна доручати лише фахівцям, інакше все, що зроблено на попередніх етапах – можна поховати. Монтажники повинні обов’язково показати свою роботу «портфоліо» та отримайте інформацію, як мінімум із двох-трьох незалежних джерел про те, що цей будинок зібрала саме ця (фірма, бригада, людина). Найкраще – переговоріть із власником будинку. Звертаємо увагу на те, що у очевидних випадках, прокладання електричних мереж та інших спеціальних комунікацій, здійснюється при складанні каркаса будинку, з прокладкою дроту крізь технологічні отвори в колодах. У очевидних випадках, закінчення монтажу завершується шліфуванням, закладенням міжбрівних швів і замків, обробкою колоди захисними складами та забарвленням. У цей же етап здійснюється облаштування можливих перил, балконів, веранд та інших архітектурних елементів каркасу будинку та його зовнішнього оформлення.

Підсумок: в залежності від складності проекту, протягом 2-4 місяців ви отримуєте готовий каркас дерев’яного будинку.

7. Монтаж покрівлі
Це також один із ключових етапів. Неправильно змонтована покрівля, крім банального протікання і тепловтрат, може викликати конденсацію вологи, що як наслідок спричинить гниття кроквяної системи будинку і його верхніх вінців. Особлива увага покрівлі має бути приділена на етапі проектування будинку і зараз на етапі виконання. Монтажники обов’язково повинні мати досвід монтажу та знати всі тонкощі та особливості. Місцями «підвищеного ризику» є так само проходи через покрівлю каналів вентиляції та димоходів, і місця стикування утеплення та верхнього вінця зрубу.

Підсумок: ваш будинок накритий покрівлею, тепер є можливість здійснювати його зовнішнє та внутрішнє оздоблення, захист від зовнішнього впливу та реалізовувати дизайнерські рішення.

8. Встановлення перекриттів, вікон та дверей
Ми фіктивно поєднали цей етап в один, з погляду послідовності виконання робіт. Сенс: будинок накритий, вставлені вікна та вхідні двері – закриваємо питання безпеки та можливої зимівлі. Продовжуємо можливість виконання робіт у міжсезоння (осінь, весна).

Підсумок: встановлені міжповерхові перекриття та технологічні сходи, вставлені вікна та вхідні двері.

9. Комунікації та зв’язок
На цьому етапі здійснюється остаточне прокладання та монтаж усіх комунікацій, підключення джерел та споживачів електроенергії, опалення, водопостачання та каналізації, а також засобів зв’язку та безпеки. Особливу увагу необхідно приділити питанням пожежної безпеки та грозозахисту.

Підсумок: у будинку прокладено всі мережі, все готове до оздоблювальних робіт.

10. Оздоблювальні роботи
Дуже великий етап, який немає сенсу розписувати. Сюди входить реалізація всіх ваших найсміливіших дизайнерських рішень і набуття будинком того виду, в якому ви житимете.

Підсумок: На цьому етапі, як показує практика, починається або щасливе існування у новому будинку, або починається новий етап будівництва, тепер уже: лазні, окремого басейну, будиночка для гостей, дітей, сусідів, альтанок, наметів тощо. Примітка: маємо досвід будівництва охоронного будиночка для собаки, виконаного в стилі основного будинку…